Szereted a munkádat, de ez nem jelenti azt, hogy egészséges, ha életed nagy részét a számítógép elott görnyedve töltöd, miközben mindenki más jól érzi magát. Bár lehet, hogy nem is gondolnád, hogy baj van, íme 15 jel arra, hogy munkamániás lehetsz, és hogyan találhatsz egészségesebb egyensúlyt.
1. Rengeteg nem tervezett munkát végzel.
Nem akartál sokáig dolgozni, de most mégis be kell fejezned az asztalodon lévo feladatot. Nem idegen toled, hogy minden nap, sot, még hétvégén is plusz órákat dolgozol. Ha azonban nem adsz magadnak esélyt arra, hogy pihenj, és kitöröld a munkát a fejedbol, nem leszel képes a legmagasabb szinten teljesíteni.
2. Nem kell dolgoznod… de mégis dolgozol.
Miközben szuper elfoglalt vagy, a munka egy része, amit elvállalsz, valójában nem is annyira szükséges. Talán segítesz valakinek, hogy átvészelje a munkaterhelését, vagy azért választod a több munkát, hogy magadnak segítsd az elorejutást. Kérdezd meg magadtól, miért fontos ez. Úgy érzed, hogy produktív vagy, és kordában tartod a stresszt? Fontold meg, hogy olyan stresszcsökkento tevékenységeket próbálj ki, amelyek nem a munkával kapcsolatosak, mint például a meditáció vagy az edzoteremben való edzés.
3. Az irodában szundikálsz.
Ha késo estig dolgozol, lehet, hogy az irodában alszol ahelyett, hogy haza mennél. Ez zavaró lehet, és azt eredményezheti, hogy a munka az egész életedet elfoglalja. Állíts fel néhány egészséges határt, például azt, hogy esténként legkésobb 7 óráig el kell hagynod az irodát, hogy a saját ágyadban alhass – és tartsd be ezeket, hogy elkerüld a kiégést.
4. Állandóan a munkáról beszélsz.
A napi munka már órákkal ezelott véget ért, de a vacsora közben a partnered csak a legújabb projektrol vagy arról tud beszélgetni, hogy mit mondott a fonöke. Ez stresszes lehet a körülötted lévok számára, és megakadályozhatja, hogy a pillanatnak élj. Mondd meg magadnak, hogy amikor becsukod az irodád ajtaját, az másnap reggelig zárva van – szabadíts fel egy kis helyet a fejedben az életed hátralévo részére.
5. Alvási problémákkal küzdesz.
Ha állandóan a munka jár a fejedben, elofordulhat, hogy nehezen alszol el éjszaka, de ez azért is elofordulhat, mert egy munka-alvás-ismétlés-mintába ragadtál, ami megakadályozza a minoségi pihenést. Foglalkozz öngondoskodással lefekvés elott, például vegyél egy nyugtató habfürdot, vagy igyál egy bögre kamillateát, miközben a csillagokat nézed, így kitisztíthatod az elméd.
6. Még több munkával ölöd meg a szabadidot.
Ha a munka miatt stresszelsz, megpróbálhatod csökkenteni a szabadidodet több munkával. Ez azonban negatívan hat az érzelmi és mentális egészségedre, mert nem tudsz olyan munkán kívüli tevékenységeket végezni, amelyek jól érzik magukat. Írj egy listát azokról a dolgokról, amelyekre szükséged van ahhoz, hogy egészséges maradj, például kocogj és legyél kreatív. Tedd fel ezeket most azonnal a prioritási listádra.
7. Elvonod a figyelmed a munkával.
Ha nehéz érzésekkel küzdesz, megpróbálhatod félretolni oket azzal, hogy inkább a munkára koncentrálsz. Idovel ezek az érzések felhalmozódnak, és így vagy úgy, de ki kell törniük magukból. Szánj idot arra, hogy most foglalkozz velük. Ha kellemetlen érzéseid vannak, írd le, vagy szánj 10 percet a feldolgozásukra ahelyett, hogy munkába kezdenél.
8. Nem mozogsz, vagy nem eszel egészséges ételeket.
A folyamatos kemény munka megnehezítheti az öngondoskodást, ezért talán kihagyod a napi edzéseket, és minden nap egészségtelen ételeket eszel ebédre. Ez egészségtelenné tehet téged. Helyezd elotérbe a jólétedet. Szánj idot a napodból az egészséges táplálkozásra és az edzésre. Kezdd kicsiben, például azzal, hogy 10 percet szánsz magadra az íróasztaltól távol. Felfrissülve fogod tapasztalni, amikor visszatérsz a munkába.
9. Szorongsz, ha nem tudsz dolgozni.
Ha valami megakadályozza, hogy dolgozni tudj, például egy fontos társadalmi esemény, amelyet nem hagyhat ki, akkor elofordulhat, hogy végig duzzogva érzed magad, és szorongsz, hogy nem lehetsz az irodában. De használd ki az alkalmat arra, hogy az eddig elhanyagolt kapcsolataidra koncentrálj. Ha a munkáddal házasodtál össze, az hátráltathat téged.
10. Elveszettnek érzed magad, ha van szabadidod.
Ha nincs munkád, akkor furcsán és szorongva fogod érezni magad a rendelkezésedre álló szabadidovel. Ne menj vissza az irodába! Használd ki a szabadidot olyan tevékenységekre, amelyeket korábban élveztél. Töltsön minoségi idot azokkal az emberekkel, akik szeretik. Amikor a halálos ágyadon leszel, nem a határidokre fogsz gondolni – hanem arra a sok életre, amit nem éltél meg.
11. Otthon ellenorzöd az e-mailjeidet.
Ha éjszaka vagy hétvégén van, mindig a telefonodra tapadsz, hogy ellenorizd a munkahelyi e-maileket, amelyekrol esetleg lemaradtál? Bár azt gondolhatod, hogy így a munkádat is kézben tartod, csak még több stresszt okoz az életedben, és lemaradsz az életrol. Amikor otthon vagy, kapcsold ki a telefonodat, vagy kérd meg a párodat, hogy rejtse el eloled. Koncentrálj arra, ami éppen történik.
12. A szeretteid aggódnak érted.
Több barátod vagy családtagjod is kifejezte aggodalmát, hogy túl sokat dolgozol. Bár lehet, hogy dühösen reagálsz, érdemes megszívlelni a szavaikat, és elgondolkodni rajtuk. Beszélgess velük errol, és nézd meg, mi az, ami aggasztja oket a munkamániás hajlamaiddal kapcsolatban. Talán azt látják, hogy állandóan stresszes vagy, vagy közeledsz a kiégéshez.
13. Nem tartasz szüneteket a munkanap során.
Ha annyira az íróasztalodhoz ragadtál, hogy nem tudsz elmenni egy pohár vízért vagy ebédszünetet tartani, akkor ez nem tesz jót neked. A világod sokkal nagyobb, mint az asztalod. Tarts rendszeres szüneteket, hogy pihentesd a szemed, és beszélgess a munkatársakkal. Ez visszaadja az energiádat, és eszedbe juttatja, hogy van életed a munkán kívül is.
14. Soha nem veszel ki szabadságot.
Ha nem emlékszel, mikor vettél ki utoljára szabadságot a munkádból, akkor valószínuleg itt az ideje, hogy szabadságra menj! Ez a gondolat félelmet vagy szorongást kelthet benned, de ne feledd, hogy az életed nem fog darabokra hullani, ha kiveszel egy kis idot a munkából. Sot, ez segíteni fog abban, hogy magadra koncentrálj, és meglásd, ki vagy, amikor nem dolgozol.
15. A szeretteid elhanyagoltnak érzik magukat.
Ha a barátaid és a családod azt fejezi ki, hogy elhanyagoltnak érzik magukat, mert soha nem vagy velük, vagy a munkád miatt soha nem szakítasz rájuk idot, az egy hatalmas jel arra, hogy munkamániás lehetsz. Próbáld meg elképzelni, hogyan éreznéd magad, ha elveszítenéd a barátaidat vagy a párodat. Most kérdezd meg magadtól, hogy megéri-e állandóan szuperkeményen dolgozni?